SOCIETATEA “MECANICA CEAHLAU” S.A.
- PIATRA NEAMT -
Catre,
AUTORITATEA DE SUPRAVEGHERE FINANCIARA BUCURESTI
BURSA DE VALORI BUCURESTI
RAPORT CURENT
in conformitate cu prevederile Legii nr. 24/2017 si ale Regulamentului nr. 5/2018 al ASF
Data raportului: 15.05.2026
Denumirea societatii comerciale: MECANICA CEAHLAU S.A.
Sediul social: Piatra Neamt, str. Dumbravei nr.6, cod 610202
Numarul de telefon/fax : 0233-211104/0233-216069
Cod Unic de Inregistrare la Registrul Comertului : RO 2045262
Numar de ordine in Registrului Comertului: J1991000008271
Capital social subscris si varsat: 23.990.846 lei
Piata reglementata pe care se tranzactioneaza valorile mobiliare emise: BVB.
Simbol de tranzactionare: MECF.
1. Sinteza indicatorilor economico-financiari la 31 martie 2026
Informatiile privind situatia economico-financiara a societatii Mecanica Ceahlau SA la trimestrul I 2026 sunt prezentate in situatiile financiare incheiate la data de 31 martie 2026 intocmite in conformitate cu ordinul 2844 din 2016 pentru aprobarea reglementarilor contabile conforme cu standardele internationale de raportare financiara.
Moneda de raportare a situatiilor financiare este leul.
Situatiile financiare individuale la 31 martie 2026 nu au fost revizuite de un auditor financiar statutar.
Structura si evolutia elementelor de activ, datorii si capitaluri proprii ale societatii, comparativ cu aceeasi perioada a anului precedent, se prezinta astfel:
1.a. Situatia individuala a pozitiei financiare
|
Indicatori - lei
|
31 martie 2026
|
31 decembrie 2025
|
|
Active
|
|
|
|
Active Imobilizate
|
|
|
|
Imobilizari corporale
|
17.342.750
|
17.580.931
|
|
Imobilizari necorporale
|
47.080
|
53.946
|
|
Investitii imobiliare
|
1.266.371
|
1.266.371
|
|
Active reprezentand drepturi de utilizare a activelor suport in contracte de leasing
|
739.531
|
814.291
|
|
Total Active Imobilizate
|
19.395.732
|
19.715.539
|
|
Active Curente
|
|
|
|
Stocuri
|
28.116.552
|
27.981.480
|
|
Creante comerciale
|
2.280.693
|
2.664.974
|
|
Alte creante
|
1.226.360
|
985.846
|
|
Cheltuieli inregistrate in avans
|
158.809
|
63.051
|
|
Active financiare la valoarea justa
|
-
|
-
|
|
Numerar si echivalente de numerar
|
4.139.944
|
4.682.173
|
|
Active clasificate ca detinute pentru vanzare
|
-
|
-
|
|
Total Active Curente
|
35.922.358
|
36.377.525
|
|
Total Active
|
55.318.090
|
56.093.064
|
|
Capitaluri Proprii
|
|
|
|
Capital social
|
23.990.846
|
23.990.846
|
|
Rezerve legale
|
2.983.701
|
2.983.701
|
|
Rezerve din reevaluare
|
10.153.554
|
10.190.876
|
|
Rezultatul reportat si alte rezerve
|
8.673.373
|
10.550.533
|
|
Total Capitaluri Proprii
|
45.801.474
|
47.715.956
|
|
Datorii
|
|
|
|
Datorii pe Termen Lung
|
|
|
|
Imprumuturi pe termen lung
|
1.057.906
|
-
|
|
Subventii guvernamentale
|
695.021
|
705.293
|
|
Datorii din contracte de leasing
|
475.975
|
520.707
|
|
Provizion pentru pensii
|
99.826
|
99.826
|
|
Datorii privind impozitul amanat
|
2.486.033
|
2.487.030
|
|
Total Datorii pe Termen Lung
|
4.814.761
|
3.812.856
|
|
|
|
|
|
Datorii Curente
|
|
|
|
Imprumuturi pe termen scurt
|
|
|
|
Datorii din contracte de leasing
|
387.930
|
390.986
|
|
Datorii comerciale
|
3.072.384
|
2.395.139
|
|
Alte datorii
|
609.077
|
1.299.190
|
|
Venituri inregistrate in avans
|
569.792
|
416.264
|
|
Provizioane pentru riscuri si cheltuieli
|
62.672
|
62.672
|
|
Total Datorii Curente
|
4.701.855
|
4.564.251
|
|
Total Datorii
|
9.516.616
|
8.377.108
|
|
Total Capitaluri Proprii si Datorii
|
55.318.090
|
56.093.064
|
Capitalurile proprii au scazut la suma de 45.801.474 lei (31 decembrie 2025: 47.715.956 lei). Nu fost distribuite dividende actionarilor.
Activele curente in suma de 35.922.358 lei au scazut cu 1,25% comparativ cu 31 decembrie 2025 si se compun din:
Stocuri totale sunt in suma neta de 28.116.552 lei in crestere cu 0,48% comparativ cu stocurile la 31 decembrie 2025. Se compun din:
|
|
31 martie 2026
|
31 decembrie 2025
|
%
|
|
Materii prime si materiale
|
2.634.773
|
2.122.904
|
124%
|
|
Productia in curs de executie
|
679.843
|
650.521
|
105%
|
|
Semifabricate
|
231.837
|
284.559
|
81%
|
|
Produse finite
|
15.951.480
|
16.189.740
|
99%
|
|
Marfuri (produse in distributie)
|
8.618.619
|
8.733.757
|
99%
|
|
Stocuri la valoarea neta
|
28.116.552
|
27.981.480
|
100%
|
Creantele comerciale in suma de 2.280.693 lei sunt cu 14,42% mai mici comparativ cu 31 decembrie 2025 si sunt considerate in totalitate performante. La data de 31.03.2026, societatea detine de la clienti instrumente de garantare constand in bilete la ordin si cecuri in alb, avalizate conform clauzelor contractuale.
Alte creante sunt in suma de 1.226.360 lei cu 24,40% mai mari comparativ cu 31 decembrie 2025.
Numerarul si echivalentele de numerar sunt in suma de 4.139.944 lei, cu 11,58% mai mici comparativ cu 31 decembrie 2025.
Nu au fost distribuite sau achitate dividende.
Active detinute in vederea vanzarii - la 31 martie 2026 societatea nu detine in vederea vanzarii active.
Provizioanele in suma de 62.672 lei se pastreaza la aceeasi valoare comparativ cu 31 decembrie 2025 si se compun din:
|
- Provizioane pentru garantii acordate clientilor 62.672 lei
|
|
Datoriile pe termen lung au crescut cu 26,28% comparativ cu 31 decembrie 2025.
Datoriile curente sunt in suma de 4.701.855 lei (la 31 decembrie 2025: 4.564.251 lei) au crescut cu 3,01 % comparativ cu 31 decembrie 2025, ponderea cea mai mare a datoriilor fiind detinuta de datoriile comerciale.
1.b. Situatia individuala a rezultatului global
Mecanica Ceahlau SA a incheiat trimestrul I 2026 cu o cifra de afaceri neta de 2.760.276 lei.
|
Indicatori - lei
|
31 martie 2026
|
31 martie 2025
|
|
Cifra de afaceri
|
2.760.276
|
7.208.477
|
|
Costul aferent bunurilor vandute
|
(1.488.959)
|
(5.153.074)
|
|
|
1.271.317
|
2.055.403
|
|
Alte venituri operationale
|
175.166
|
127.165
|
|
Castig din activele detinute in vederea vanzarii
|
-
|
-
|
|
Cheltuieli privind utilitatile
|
(305.533)
|
(245.084)
|
|
Cheltuieli cu salarii, contributii si alte cheltuieli asimilate
|
(1.736.334)
|
(1.703.473)
|
|
Alte cheltuieli administrative
|
(649.791)
|
(651.174)
|
|
Alte cheltuieli operationale
|
(86.876)
|
(39.796)
|
|
Cheltuieli cu amortizarea si deprecierea imobilizarilor si cheltuieli cu amortizarea activelor aferente drepturilor de utilizare a activelor luate in leasing
|
(390.887)
|
(460.312)
|
|
Ajustari de valoare asupra activelor curente
|
(145.316)
|
246.980
|
|
Castiguri/pierdere din cedarea activelor
|
-
|
51.842
|
|
Total Cheltuieli Operationale
|
(3.314.737)
|
(2.801.017)
|
|
Rezultatul Activitatilor Operationale
|
(1.868.254)
|
(618.449)
|
|
Venituri din dobanzi
|
70.653
|
5
|
|
Castig din reevaluarea activelor financiare evaluate la valoarea justa prin contul de profit si pierdere
|
-
|
4.553
|
|
Costul finantarii
|
(116.033)
|
(198.548)
|
|
Pierderi din diferente de curs valutar
|
(1.846)
|
(3.388)
|
|
Rezultatul Financiar Net
|
(47.226)
|
(197.377)
|
|
Rezultatul inainte de impozitare
|
(1.915.480)
|
(815.825)
|
|
Cheltuiala cu impozitul pe profit curent
|
-
|
(54.363)
|
|
Cheltuiala neta cu impozitul amanat
|
(6.111)
|
-
|
|
Rezultatul din Activitati Continue
|
(1.921.591)
|
(870.189)
|
|
Alte Elemente ale Rezultatului Global
|
|
Impozit amanat capital
|
7.109
|
7.459
|
|
Rezerve din reevaluare
|
-
|
-
|
|
Alte elemente ale rezultatului global, dupa impozitare
|
7.109
|
7.459
|
|
Total rezultat global aferent perioadei
|
(1.914.482)
|
(862.730)
|
|
Profit atribuibil/pierdere
|
(1.921.591)
|
(870.189)
|
|
Rezultatul pe actiune de baza
|
(0.0080)
|
(0.0036)
|
Cifra de afaceri neta realizata la 31 martie 2026 este cu 61,71% mai mica comparativ cu aceeasi perioada a anului precedent.
|
Cifra de afaceri
|
31 martie 2026
|
31 martie 2025
|
|
Venituri brute din vanzarea de bunuri
|
2.740.132
|
7.230.393
|
|
Reduceri comerciale acordate distribuitorilor
|
(38.523)
|
(70.389)
|
|
Venituri nete din vanzarea de bunuri
|
2.701.609
|
7.159.704
|
|
Venituri din vanzarea de produse reziduale
|
29.667
|
18.139
|
|
Prestari de servicii
|
29.000
|
30.634
|
|
Total cifra de afaceri neta
|
2.760.276
|
7.208.477
|
Cifra de afaceri bruta a Societatii inregistrata la 31 martie 2026 este de 2.740.132 lei (la 31 martie 2025: 7.230.393 lei), din care 39.578 lei la export (la 31 martie 2025: 17.689 lei) si 2.700.554 lei la intern (la 31 martie 2025: 7.212.704 lei).
Pentru realizarea acestui volum de vanzari s-au acordat reduceri comerciale sub forma de bonusuri conform contractelor in vigoare in suma de 38.523 lei la 31 martie 2026 respectiv 70.689 lei la 31 martie 2025, rezultand o cifra de afaceri neta in suma de 2.701.609 lei la 31 martie 2026, respectiv 7.159.704 lei la 31 martie 2025. Bonusul comercial acordat distribuitorilor conform contractelor in vigoare reprezinta o consideratie variabila pe care societatea a estimat-o si a recunoscut-o in pretul tranzactiei la 31.03.2026 respectiv 31.03.2025.
Fata de aceeasi perioada a anului precedent cifra de afaceri neta a societatii a inregistrat o descrestere cu 61,71%. Produsele comercializate de Societate sunt destinate atat pietei interne cat si pietei externe.
In anul 2026 piata interna a fost principala piata de desfacere, volumul de vanzari de pe aceasta piata reprezentand 98,56% din cifra de afaceri. Pe piata externa volumul de vanzari a fost realizat in proportie de 1,44% din cifra de afaceri. Pe aceasta piata se mentine legatura cu clientii traditionali care cunosc si promoveaza produsele societatii.
Cheltuieli operationale
1. Costul aferent bunurilor vandute in scadere cu 71,10% fata de aceeasi perioada a anului precedent.
2. Cheltuielile administrative in scadere cu 0,21% fata de aceeasi perioada a anului precedent ca urmare a renegocierii contractelor;
3. Alte cheltuieli operationale in crestere cu 118,30% fata de aceeasi perioada a anului precedent;
4. Cheltuielile privind salariile, contributiile sociale si alte beneficii sunt cu 1,96% mai mari comparativ cu aceeasi perioada a anului precedent.
|
|
31 martie 2026
|
31 martie 2025
|
%
|
|
Cheltuieli cu salariile
|
1.381.515
|
1.231.125
|
112%
|
|
Cheltuieli cu contributiile salariale
|
57.254
|
59.821
|
96%
|
|
Cheltuieli cu tichete acordate
|
92.705
|
69.560
|
133%
|
|
Cheltuieli cu concediile de odihna neefectuate
|
(7.429)
|
(5.030)
|
148%
|
|
Cheltuieli cu indemnizatia membrilor Consiliului de administratie
|
51.504
|
127.604
|
40%
|
|
Cheltuieli cu indemnizatia conducerii executive
|
160.785
|
220.393
|
73%
|
|
Total
|
1.736.334
|
1.703.473
|
102%
|
|
Numar mediu de salariati
|
67
|
64
|
105%
|
Veniturile financiare cuprind in cea mai mare parte veniturile aferente evaluarii unitatilor de fond detinute de societate la 31 martie 2026 la valoarea justa si veniturile din reevaluarea creantelor si datoriilor in valuta la finele perioadei.
Cheltuielile financiare cuprind sconturile sau discount-urile acordate, dobanzile si diferentele de curs valutar la 31 martie 2026.
Profit / (pierdere)
La 31 martie 2026 societatea a inregistrat un rezultat brut negativ de 1.915.479 lei si un rezultat net negativ de 1.921.591 lei.
2. Grad de realizare BVC 2026
|
Mii lei
|
Bugetat 2026
|
Realizat
3 luni 2026
|
Grad de realizare, %
|
|
Venituri totale
|
34.621
|
3.008
|
9
|
|
Venituri operationale, din care:
|
34.576
|
2.926
|
8
|
|
* Vanzari de produse finite
|
20.800
|
1.806
|
9
|
|
* Vanzari de marfuri
|
12.846
|
925
|
7
|
|
* Vanzari din prestarea serviciilor
|
250
|
29
|
12
|
|
* Venituri din chirii si activitati anexe
|
570
|
140
|
24
|
|
* Venituri nete din reluari provizioane pentru riscuri si cheltuieli
|
-
|
-
|
n/a
|
|
* Alte venituri din exploatare
|
110
|
26
|
24
|
|
Venituri financiare
|
45
|
82
|
183
|
|
Venituri/cheltuieli aferente stocurilor de produse finite
|
(2.788)
|
(98)
|
4
|
|
Cheltuieli totale
|
(31.782)
|
(4.825)
|
15
|
|
Cheltuieli operationale, din care:
|
(31.018)
|
(4.706)
|
15
|
|
Cheltuieli cu materiile prime si materialele
|
(6.607)
|
(951)
|
14
|
|
Costul marfurilor vandute
|
(10.498)
|
(744)
|
7
|
|
Cheltuieli cu salariile, indemnizatiile si asimilate
|
(8.310)
|
(1.736)
|
21
|
|
Cheltuieli privind prestatii externe
|
(2.919)
|
(637)
|
22
|
|
Cheltuieli cu impozite, taxe si varsaminte asimilate
|
(185)
|
(71)
|
38
|
|
Cheltuieli nete cu ajustarile de depreciere ale activelor
|
(380)
|
(142)
|
37
|
|
Alte cheltuieli de exploatare
|
(2.119)
|
(425)
|
20
|
|
Cheltuieli financiare
|
(764)
|
(119)
|
16
|
|
Rezultat brut
|
51
|
(1.915)
|
n/a
|
|
Impozit pe profit
|
(150)
|
(6)
|
4
|
|
Profit net / (Pierdere neta)
|
(99)
|
(1.921)
|
1.946
|
3. Indicatorii economico-financiari mentionati la Anexa 13 lit A/Reg. ASF nr. 5/2018
|
|
Denumirea indicatorului
|
Mod de calcul
|
31 martie 2026
|
31 martie 2025
|
|
1.
|
Indicatorul lichiditatii curente
|
Active curente /Datorii curente
|
7,64
|
4,42
|
|
2.
|
Indicatorul gradului de indatorare
|
Capital imprumutat/Capital propriu x 100
|
4,20%
|
9,72%
|
|
3.
|
Viteza de rotatie a activelor imobilizate
|
Cifra de afaceri/Active imobilizate
|
0,14
|
0,32
|
|
4.
|
Viteza de rotatie a debitelor - clienti (nr.zile)
|
Sold mediu creante comerciale nete/Cifra de afaceri x 90
|
81 zile
|
39 zile
|
Raportul trimestrial la 31 martie 2026 – versiunea integrala este disponibila in website-ul propriu www.mecanicaceahlau.ro si in link-ul de mai jos (document PDF atasat).
DIRECTOR GENERAL, DIRECTOR ECONOMIC,
Molesag Sorin Ion Gliga Irina
PRESEDINTE AL CONSILIULUI DE ADMINISTRATIE,
Trifa Aurelian-Mircea-Radu