Raport curent conform prevederilor din Legea nr. 24/2017 republicata si Regulamentul ASF nr.5/2018 privind emitentii de instrumente financiare si operatiunile de piata
Data raport: 25.04.2025
Denumirea entitatii emitente: Societatea Nationala NUCLEARELECTRICA S.A.
Sediul social: Bulevardul Iancu de Hunedoara, nr. 48, Sector 1, Bucuresti
Numarul de telefon/fax: 021.203.82.00 / 021.316.94.00
Codul fiscal: 10874881
Numar de ordine in Registrul Comertului: J1998007403409
Capital social subscris si varsat: 3.016.438.940 lei
Piata reglementata pe care se tranzactioneaza valorile mobiliare emise: Bursa de Valori Bucuresti
Catre: Bursa de Valori Bucuresti
Autoritatea de Supraveghere Financiara (“ASF “)
Eveniment important de raportat: Raportul anual aferent exercitiului financiar incheiat la 31 decembrie 2024
Societatea Nationala Nuclearelectrica S.A. (“SNN”) informeaza actionarii si investitorii cu privire la publicarea Raportului Anual aferent exercitiului financiar incheiat la 31 decembrie 2024, intocmit in conformitate cu prevederile art. 65 din Legea nr. 24/2017, si ale anexei nr. 15 la Regulamentul ASF nr. 5/2018.
Raportul anual al exercitiului financiar incheiat la 31 decembrie 2024 cuprinde:
-
Principalele evenimente din activitatea companiei in perioada de raportare;
-
Situatii financiare anuale individuale auditate la data si pentru exercitiul financiar incheiat la 31 decembrie 2024 intocmite in conformitate cu OMFP 2844/2016 pentru aprobarea Reglementarilor contabile conforme cu Standardele Internationale de raportare financiara (“IFRS-UE”), insotite de raportul auditorului independent;
-
Situatii financiare anuale consolidate auditate la data si pentru exercitiul financiar incheiat la 31 decembrie 2024 intocmite in conformitate cu OMFP 2844/2016 pentru aprobarea Reglementarilor contabile conforme cu Standardele Internationale de raportare financiara (“IFRS-UE”), insotite de raportul auditorului independent.
-
Raportul anual aferent exercitiului financiar incheiat la 31 decembrie 2024, care include Situatiile Financiare Consolidate in format ESEF (European Single Electronic Format), poate fi accesat pe site-ul SNN in sectiunea Relatii cu Investitorii/Rezultate Financiare/Situatii Financiare 2024.
Principalele rezultate
In perioada de 12 luni incheiata la 31 decembrie 2024, SNN a obtinut un profit net de 1.708.188 mii RON. Principalele rezultate sunt prezentate in continuare si sunt extrase din situatiile financiare individuale auditate la data si pentru perioada incheiata la 31 decembrie 2024:
|
Indicator
[Mii RON]
|
Perioada de 12 luni incheiata la
31 decembrie 2024
(auditat)
|
Perioada de 12 luni incheiata la
31 decembrie 2023
(auditat)
|
Variatie
|
|
Productie (GWh)*
|
10.018
|
10.294
|
(2,7%)
|
|
Venituri din exploatare, din care:
|
4.790.429
|
7.586.912
|
(36,9%)
|
|
Venituri din vanzarea energiei electrice**
|
4.633.819
|
7.424.044
|
(37,6%)
|
|
Cheltuieli din exploatare, mai putin deprecierea si amortizarea si CFTE
|
(2.116.445)
|
(1.850.718)
|
14,4%
|
|
Cheltuieli cu contributia la Fondul de tranzitie energetica (“CFTE")
|
(288.738)
|
(2.623.619)
|
(89,0%)
|
|
EBITDA
|
2.385.246
|
3.112.575
|
(23,4%)
|
|
Depreciere si amortizare
|
(672.180)
|
(631.370)
|
6,5%
|
|
EBIT
|
1.713.066
|
2.481.205
|
(31,0%)
|
|
Venituri financiare
|
330.053
|
431.702
|
(20,2%)
|
|
Cheltuieli financiare
|
(50.342)
|
(34,774)
|
44,8%
|
|
Rezultatul financiar net
|
279.711
|
378.928
|
(26,2%)
|
|
Cheltuiala cu impozitul pe profit, neta
|
(284.589)
|
(353.614)
|
(19,5%)
|
|
Profit net
|
1.708.188
|
2.506.519
|
(31,9%)
|
|
*Energie electrica produsa si livrata de CNE Cernavoda in Sistemul Energetic National.
**Inclusiv venituri din vanzarea energiei termice, nesemnificative in total venituri.
|
Profitul operational (EBITDA) a scazut cu 23,4% fata de aceeasi perioada a anului precedent, semnificativ influentat de scaderea cu 35,9% a preturilor energiei electrice vandute (inclusiv Tg), pentru o cantitate de energie electrica vanduta similara.
Veniturile din exploatare au scazut cu 36,9% in principiu din cauza scaderii veniturilor din vanzarea energiei electrice cu 37,6%, determinata de scaderea cu 35,9% a pretului mediu ponderat al energiei electrice vanduta in perioada 01 ianuarie – 31 decembrie 2024, fata de pretul mediu ponderat din aceeasi perioada a anului 2023, in conditiile vanzarii unei cantitati totale de energie electrica similara (scadere de 2,4%).
Cantitatea de energie electrica vanduta de SNN in primele 12 luni din 2024 pe piata concurentiala a scazut cu 8% fata de perioada precedenta similara, reprezentand 49,52% din total cantitate vanduta (inclusive dezechilibre), iar pretul mediu de vanzare pe aceasta piata a fost mai mic cu 52% (pret cu Tg).
Cheltuiala cu contributia la fondul de tranzitie energetica (CFTE), pentru perioada 1 ianuarie – 31 decembrie 2024, este 288.738 mii lei (1 ianuarie – 31 decembrie 2023: 2.623.619 mii lei), ca urmare a reducerii preturilor de vanzare pentru anumite tranzactii sub nivelul reglementat pentru care se calculeaza si se datoreaza contributia.
Cheltuielile din exploatare, mai putin deprecierea, amortizarea si CFTE, au crescut cu 14,4% in 2024 fata de anul precedent. Aceasta crestere este determinata in principal de cresterea cheltuielilor cu dezechilibrele determinata de evolutia preturilor pe piata de energie, precum si de noul mod de facturare instituit de CIGA.
Rezultatul financiar net a scazut cu 26,2% din cauza faptului ca in perioada 01 ianuarie – 31 decembrie 2024 s-au inregistrat venituri financiare nete mai mici cu 20,2% fata de perioada similara a anului precedent, pe fondul scaderii veniturilor din dobanzi obtinute cu 29%.
Cheltuiala neta cu impozitul pe profit a scazut cu 19,5% ca urmare a diminuarii profitului impozabil calculat pentru perioada de raportare, fata de cel calculat pentru perioada similara precedenta, influentat si de impactul cheltuielii nete cu impozitul pe profit care include atat impozitul pe profit, cat si impozitul amanat si impozitul minim efectiv aferent grupului SNN calculat in baza legii 431/2023.
Productia de energie electrica in anul 2024
Productia bruta de energie electrica a celor doua unitati operationale ale CNE Cernavoda a fost de 10.911.981 MWh in anul 2024; din aceasta productie bruta, consumul propriu tehnologic al Unitatilor in timpul functionarii, precum si in timpul opririlor asigurat din productie proprie, a fost de 893 mii MWh in anul 2024.
Astfel, energia electrica produsa si livrata in Sistemul Energetic National (“SEN”) a fost de 10.018.695 MWh in anul 2024, fata de cea din anul 2023 (10.294.203 MWh), reprezentand o scadere de 2,7%.
Programul de productie de energie electrica neta aprobat de Consiliul de Administratie pentru anul 2024 (revizie martie 2024) a avut in vedere o cantitate de 10.179.063 MWh, fiind realizat in proportie de 98,4%.
Factorul de utilizare a puterii instalate, inregistrat de fiecare unitate operationala din cadrul CNE Cernavoda in anul 2024, precum si cumulat de la inceperea exploatarii comerciale (Unitatea 1 la 2 decembrie 1996, Unitatea 2 la 1 noiembrie 2007) pana la 31 decembrie 2024, a fost dupa cum urmeaza:
|
Unitatea CNE Cernavoda
|
Cumulat
2024
|
Cumulat de la punerea in exploatare comerciala
|
|
Unitatea 1
|
80,30%
|
90,23%
|
|
Unitatea 2
|
96,38%
|
93,88%
|
Valoarea mai mica a factorului de utilizare a puterii instalate la Unitatea 1 CNE Cernavoda reflecta influenta opririi planificate cu o durata efectiva de 912 ore, inregistrata incepand cu data de 19 mai 2024 ora 11:00.
Vanzarea de energie electrica in 2024
Vanzari energie electrica (cantitati, preturi si valori) in anul 2024:
|
Vanzari pe tipuri
|
Cantitati in MWh
|
%
din total vanzari
|
Pret mediu
[lei/MWh cu Tg inclus]
|
Venituri din vanzari
[lei]
|
|
Vanzari prin MACEE
|
5.110.338
|
49,85%
|
447,95
|
2.289.155.390
|
|
Vanzari pe piata concurentiala (contracte bilaterale si vanzari pe PZU si PI), din care:
|
5.077.180
|
49,52%
|
452,28
|
2.299.748.142
|
|
– Vanzari pe contracte PCCB – LE Flex, PCCB – NC, PC – OTC, PMC-BRM, negociate direct si contracte de furnizare
|
2.598.727
|
25,35%
|
476,77
|
1.238.998.048
|
|
– Vanzari pe PZU si PI
|
2.478.453
|
24,18%
|
427,99
|
1.060.750.094
|
|
Venituri din dezechilibre PE*)
|
64.383
|
0,63%
|
1.199,82
|
77.248.297
|
|
Total vanzari in anul 2024
|
10.251.901
|
100%
|
455,15
|
4.666.151.829
|
*) Nota: valorile cuprind si valorile cuprind si 5.989.301 lei venituri suplimentare echilibrare sistem, conform Ordin ANRE 213/2020
Cantitatea de energie electrica vanduta prin Mecanismul de achizitie centralizata de energie electrica, pe baza de contracte, pe piata spot (PZU si PI) precum si pe PE este de 10.251.901 MWh, cu 1% sub programul de vanzari, de 10.352.439 MWh (dimensionat la prognoza de productie, fara estimarea opririlor neplanificate) si cu 2,4% mai mica fata de cantitatea de energie electrica vanduta in anul 2023.
Diferenta dintre energia electrica vanduta de Societate si energia electrica produsa si livrata de CNE Cernavoda (233,2 mii MWh) este reprezentata de energia electrica achizitionata pentru acoperirea integrala a obligatiilor contractuale, cantitate de energie electrica care a fost achizitionata in proportie de 69% de pe piata spot si 31% de pe PE.
Veniturile realizate pe piata de energie electrica aferente livrarilor de energie electrica din anul 2024 sunt de 4.666.151.829 lei, mai mari cu 2,06% fata de veniturile bugetate, datorita veniturilor din dezechilibre si respectiv mai mici cu 37,4% fata de realizarile din anul 2023.
Pretul mediu ponderat de vanzare, pentru cantitatile de energie electrica vandute (fara MACEE si PE), rezultat in anul 2024, este de 452,96 lei/MWh (inclusiv Tg). Spre comparatie, pretul mediu ponderat al tuturor tranzactiilor incheiate pe pietele in care SNN a activat in 2024 (PCCB – LE flex, PCCB – NC, PC – OTC, PZU si PI), calculat in baza valorilor publicate de OPCOM in rapoartele de piata lunare, este de 534,49 lei/MWh. In anul 2023, pretul mediu ponderat de vanzare, pentru cantitatile de energie vandute (fara MACEE si PE) a fost de 944,01 lei/MWh (inclusiv Tg).
SNN este vanzator in cadrul Mecanismului de achizitie centralizata de energie electrica (MACEE), instituit prin OUG nr. 153/2022. OPCOM S.A., in calitate de achizitor unic, conform art.2 si art. 3 alin. (2) din OUG nr. 153/2022, cumpara energia electrica de la producatori si o vinde cumparatorilor la pretul de 450 lei/MWh prin Mecanismul de achizitie centralizata de energie electrica si cu 400 lei/MWh pentru cea contractata dupa 1 aprilie 2024. In anul 2024, SNN a vandut prin MACEE catre OPCOM cantitatea de 5.110.338 MWh.
Cantitatile de energie electrica vandute pe piata concurentiala a contractelor bilaterale au reprezentat in anul 2024 o cota procentuala de 25,35% din volumul total al energiei electrice vandute, fata de o cota procentuala de 41,42% inregistrata in anul 2023.
Pretul mediu de vanzare pe contractele bilaterale in anul 2024 a fost de 476,77 lei/MWh (cu Tg inclus), inregistrand o scadere de 55% fata de pretul mediu inregistrat in anul anterior, de 1.059,01 lei/MWh (cu Tg inclus), in conditiile in care valoarea tarifului de transport de introducere a energiei electrice in retea Tg a avut valoarea de 2,53 lei/MWh incepand cu 1 aprilie 2022 (conform Ordin ANRE nr. 33/23.03.2022), de 4,04 lei/MWh incepand cu 1 aprilie 2023 (conform Ordin ANRE nr. 28/29.03.2023) si de 3,82 lei/MWh incepand cu 1 ianuarie 2024 (conform Ordin ANRE nr. 109/20.12.2023).
Pe piata spot (PZU si PI), in anul 2024 s-a vandut o cantitate de energie electrica reprezentand 24,18% din volumul total de vanzari, fata de o cota procentuala de 11,14% inregistrata in 2023. Pretul mediu de vanzare a energiei pe piata spot (PZU si PI) realizat de SNN in 2024 a fost de 427,99 lei/MWh (cu Tg inclus), fata de 516,48 lei/MWh (cu Tg inclus) inregistrat in anul anterior.
Programul de investitii
Valoarea totala a programului de investitii rectificat al SNN pentru anul 2024 este de 1.311.922 mii lei (fara rambursarile de rate aferente creditelor externe pentru investitii), astfel cum a fost aprobat prin Decizia CA nr 241/26.09.2024 a Consiliului de Administratie al SNN.
Programul de investitii al SNN pentru anul 2024 cuprinde proiecte de investitii necesare in cadrul Sucursalei CNE Cernavoda, al Sucursalei FCN Pitesti si al Sediului Central, estimate a se realiza pana la sfarsitul anului 2024, precum si obiective de investitii cu finalizare in urmatorii ani.
La dimensionarea programului de dezvoltare investitii, SN Nuclearelectrica S.A. a tinut cont de necesitatea sucursalelor (CNE Cernavoda si FCN Pitesti) privind continuitatea in productie, respectiv atingerea unui nivel cat mai ridicat de utilizare a capacitatii de productie (EAF – Energy Availability Factor) cu respectarea normelor de securitate nucleara si cu mentinerea pe termen lung a nivelului de excelenta in exploatarea centralei.
Totodata, programul de dezvoltare raspunde si necesitatii de modernizare/retehnologizare a unor sisteme ale centralei, care din considerente de natura economica (reduceri de consumuri specifice, imbunatatirea unor parametri caracteristici proceselor deservite, cu impact pozitiv asupra eficientei) si din considerente de natura juridica, solicita implementarea unor imbunatatiri asociate securitatii nucleare, protectiei mediului si securitatii muncii, acestea reprezentand cerinte imperative, venite din partea autoritatilor de reglementare din domeniu.
Programul de investitii rectificat al SNN pentru anul 2024 a fost dimensionat valoric luand in considerare angajamentele contractuale in derulare, estimarile cu privire la obiectivele de investitii ce urmeaza a se realiza pana la sfarsitul anului 2024, inclusiv sume alocate unor proiecte de investitii pentru care s-a anticipat indeplinirea anumitor cerinte aflate in afara controlului SNN (de exemplu: avize prealabile ale unor autoritati de reglementare, termene legale privind finalizarea procedurilor de achizitie publica inclusiv contestatii, obtinerea aprobarilor necesare de la organele corporatiste SNN etc.), pentru a permite implementarea acestor proiecte cu incadrarea in valorile bugetare aprobate.
Situatia comparativa a realizarilor investitionale (valorice si procentuale) pentru perioada 1 ianuarie – 31 decembrie 2024 fata de perioada comparativa a anului 2023, este prezentata in tabelul de mai jos:
|
An
|
Valoare
program investitii
[mii RON]
|
Realizat
(01.01 – 31.12)
[mii RON]
|
Grad de realizare
(01.01 – 31.12)
|
|
2024
|
1.311.922*
|
1.294.678
|
98,7 %
|
|
2023
|
710.318**
|
630.749
|
88,8 %
|
|
*Nota. Valoarea programului de investitii aferent anului 2024 reprezinta valoarea rectificata a acestuia aprobata prin Decizia nr 241/26.09.2024 a Consiliului de Administratie al SNN.
**Nota. Valoarea programului de investitii aferent anului 2023 reprezinta valoarea rectificata a acestuia aprobata prin Decizia nr 232/27.10.2023 a Consiliului de Administratie al SNN.
|
Informatii suplimentare pot fi obtinute la: investor.relations@nuclearelectrica.ro
Cosmin Ghita
Director General